Kto może wnieść ponaglenie?
Stronie postępowania administracyjnego służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli organ administracji publicznej dopuszcza się bezczynności lub przewlekłości.
Ponaglenie ma sygnalizować organowi prowadzącemu postępowanie, że narusza on zasady terminowego załatwiania spraw. W praktyce chodzi o zmobilizowanie organu do działania.
Bezczynność lub przewlekłość
Ponaglenie można zatem złożyć w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy nie załatwiono sprawy w terminie, tj. bez zbędnej zwłoki lub w terminie określonym w przepisach szczególnych ani w nowym terminie wskazanym przez organ na załatwienie sprawy (w razie niedotrzymania terminu pierwotnego).
Po drugie ponaglenie można również wnieść, gdy organ prowadzi postępowania dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy, czyli przykładowo, gdy wykonuje czynności w dużym odstępie czasu.
Zgodnie z art. 35 § 1 KPA organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ (art. 35 § 2 KPA).
Krótkie wyjaśnienie z KPA
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania (art. 35 § 3 KPA).
Przy czym przepisy szczególne mogą określać inne terminy niż wskazane wyżej. Przykładowo w art. 18 ust. 1 Prawa farmaceutycznego ustawodawca przyjął, że postępowanie w sprawie dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego powinno zakończyć się nie później niż w ciągu 210 dni od dnia złożenia odpowiedniego wniosku (z zastrzeżeniem terminów określonych w art. 18a i 19 – procedura zdecentralizowana oraz procedura wzajemnego uznania).
Co powinno zawierać ponaglenie?
Ponaglenie powinno zawierać dane strony wnoszącej ponaglenie, jej adres oraz uzasadnienie.
Rozpatrzenie ponaglenia
Organ powinien rozpatrzyć ponaglenie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Termin ten liczy się od dnia otrzymania ponaglenia przez organ wyższego stopnia od organu prowadzącego postępowanie. Jeżeli nie ma organu wyższego stopnia i właściwy do rozpatrzenia ponaglenia jest organ, który dopuścił się bezczynności lub przewlekłości, to termin liczy się od dnia otrzymania ponaglenia przez organ prowadzący postępowanie.