roksanastrubel.com

LEGAL WELL-BEING Kancelaria Adwokacka
Adwokat Roksana Strubel

Surowiec farmaceutyczny

Produkty lecznicze zawierające substancje psychotropowe lub środki odurzające mogą być reklamowane na zasadach ściśle określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne. Te przepisy odnoszą się wyłącznie do produktów leczniczych. Surowiec farmaceutyczny nie wchodzi w zakres definicji produktu leczniczego dopóki nie zostanie przygotowany w aptece. Tym samym przepisy dotyczące reklamy wskazane w Prawie farmaceutycznym nie odnoszą się do surowców farmaceutycznych.

Zakaz reklamy medycznej marihuany do publicznej wiadomości

Zasadom określonym w ustawie Prawo farmaceutyczne będzie podlegała reklama medycznej marihuanie. Taka reklama będzie dozwolona, ale wyłącznie do profesjonalistów, a nie do publicznej wiadomości. Zgodnie z art. 57 ust. 1 Prawa farmaceutycznego do publicznej wiadomości nie może być kierowana reklama produktów leczniczych:

  • wydawanych wyłącznie na podstawie recepty,
  • zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe,
  • umieszczonych na wykazach leków refundowanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, oraz dopuszczonych do wydawania bez recept o nazwie identycznej z umieszczonymi na tych wykazach.

Marihuana medyczna spełnia dwa z powyższych kryteriów. Jest produktem wydawanym na podstawie recepty oraz zawiera środki odurzające i substancje psychotropowe. Tym samym reklama medycznej marihuany możliwa jest wyłącznie do tzw. profesjonalistów (np. lekarzy).

Przedstawianie reklamy w sposób, by nie docierała do osób, dla których nie jest przeznaczona

Istotne jest również, że Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych doprecyzowuje, że reklamę do profesjonalistów (osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi) należy przedstawiać w taki sposób, aby nie docierała do osób, dla których nie jest przeznaczona (§ 12 ust. 5).

W ocenie GIFu z tego przepisu wynika, że ustawodawca pozostawił prowadzącemu reklamę dowolność w wyborze sposobu zabezpieczenia, pod warunkiem, że wybrany sposób będzie skuteczny, czyli uniemożliwi dostęp do reklamy dla osób nieuprawnionych. Prowadząc reklamę internetową, ważne zatem będzie, żeby w taki sposób zablokować dostęp do serwisu (skuteczny), aby reklama nie docierała do osób, dla których nie jest przeznaczona. Inaczej istnieje ryzyko naruszenia zasad prowadzenia reklamy. 

Zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych  

Należałoby zatem zadbać o stosowne zabezpieczenie reklamy przed dostępem do niej przez pacjentów, a także poinformować przed wejściem na stronę, że treści tam umieszczone są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów, a nie pacjentów. Najlepiej byłoby dodać jeszcze miejsce na wpisanie numeru praw wykonywania zawodu, tak aby zapewnić sobie faktyczną możliwość zweryfikowania, że dostęp do portalu mają tylko osoby uprawnione. Inaczej istnieje ryzyko narażenia się postawienie przez GIF zarzutu na naruszenie przepisów. A to z tego powodu, że w ocenie GIFu niewystarczający jest system weryfikacji uprawnień poprzez złożenie oświadczenia przez użytkownika polegającego na kliknięciu przycisku „Tak, jestem lekarzem/farmaceutą” (przy braku systemu weryfikującego prawdziwość tego oświadczenia).  

Warto dodać, że stanowisko to podzielił Naczelny Sąd Administracyjny:  (…) samo formalne zakomunikowanie adresatowi reklamy, że jest ona skierowana jedynie do lekarzy i farmaceutów i wystarczy to potwierdzić oświadczeniem, że jest się lekarzem lub farmaceutą aby uzyskać dostęp do tej reklamy, bez możliwości sprawdzenia prawdziwości takiego oświadczenia, nie jest żadnym zabezpieczeniem przed powszechnym dostępem do zakazanej dla powszechnego użytkownika Internetu reklamy leków (…). (wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. II GSK 1342/18).